
80 mln ludzi potrzebuje pomocy humanitarnej z powodu konfliktów, katastrof naturalnych oraz niesprzyjających warunków społecznych i ekonomicznych. Dlatego KE przyłączyła się do inicjatywy "Europejski Okrągły Stół Humanitarny", która ma upowszechniać wiedzę na temat nowych sposobów niesienia pomocy. Polska edycja wydarzenia odbędzie się w środę 2 marca br. na Uniwersytecie Warszawskim. Zainteresowanych zapraszamy do rejestrowania się!
Sieć Pomocy Humanitarnej (NOHA) oraz Dyrekcja Generalnej Komisji Europejskiej ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności zapraszają na trzeci Europejski Okrągły Stół Humanitarny, który odbędzie się w środę 2 marca 2016 r. na Uniwersytecie Warszawskim.
Plan wydarzenia pdf
Europejski Okrągły Stół Humanitarny na Uniwersytecie Warszawskim będzie okazją do poszerzenia wiedzy na temat polityki i działań Unii Europejskiej w zakresie pomocy humanitarnej oraz do dyskusji z ekspertami z Austrii, Czech, Niemiec, Węgier, Polski, Słowacji, Słowenii i Szwajcarii.
Poruszone zostaną następujące kwestie:
-dostęp do pomocy humanitarnej i zasada pomocniczości,
-aktualne wyzwania w zakresie pomocy humanitarnej na Ukrainie,
-ochrona w środowiskach miejskich,
-aktualne wyzwania w zakresie przymusowych i przedłużających się wysiedleń.
Przemówienia wygłoszą:
-Prof. Alojzy Z. Nowak, Prorektor ds. badań naukowych i współpracy, Uniwersytet Warszawski
-Claus Sørensen, Starszy Doradca, Europejskie Centrum Strategii Politycznej,
-Dr Joanna Wronecka, Podsekretarz Stanu ds. współpracy rozwojowej oraz polityki afrykańskiej i bliskowschodniej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP
-Charles-Antoine Hofmann, Starszy Doradca Tematyczny, Sekretariat Światowego Szczytu Humanitarnego
-Prof. Hans-Joachim Heintze, Dyrektor NOHA z Ruhr-Universität-Bochum,
-Dr Elżbieta Mikos-Skuza, Dyrektor NOHA Uniwersytet Warszawski
-Artur Malantowicz, Dyrektor Operacyjny NOHA,
Biogramy prelegentów pdf
Dziennikarze będą mieli możliwość przeprowadzenia wywiadów z prelegentami i ekspertami. Jeśli są Państwo zainteresowani udziałem w wydarzeniu lub potrzebują więcej informacji, prosimy o kontakt.
Elżbieta Pietrzak
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
+48 (22) 279 11 29
Antonella Bassi
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
+32 2 333 59 76
European Humanitarian Roundtable - Media Team
Obecnie prawie 80 milionów ludzi potrzebuje pomocy humanitarnej z powodu konfliktów, katastrof naturalnych oraz niesprzyjających warunków społecznych i ekonomicznych;
W 2014 r. rekordowa liczba 59,5 miliona ludzi na całym świecie została wysiedlona, a średnia długość okresu wysiedlenia wyniosła 17 lat;
W ostatnich dwóch dekadach, każdego roku 218 milionów ludzi zostało dotkniętych katastrofami, których roczny koszt dla światowej gospodarki przekracza obecnie 300 miliardów USD.
Źródła: „Towards the World Humanitarian Summit”, Komisja Europejska, 2015 i “Restoring Humanity. Global voices calling for action”, Organizacja Narodów Zjednoczonych 2015
Wydarzenia towarzyszące
Pomoc Humanitarna – Wystawa
Sieć Pomocy Humanitarnej (NOHA) zaprasza na mobilną wystawę poświęconą pomocy humanitarnej, która odbędzie się w dniach 29 lutego - 16 marca 2016 r. w Holu Starego BUW na Uniwersytecie Warszawskim, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28.
Otwarcie wystawy będzie połączone z Międzynarodowym Okrągłym Stołem Humanitarnym, który odbędzie się 2 marca 2016 r. na Uniwersytecie Warszawskim. Wystawa będzie świetną okazją do zaznajomienia się z sektorem pomocy humanitarnej oraz wyzwaniami stojący przed ludzkością w dzisiejszym świecie.