
Jeśli UE jest zaniepokojona, że państwa członkowskie, takie jak Węgry i Polska, nie działają z poszanowaniem unijnych wartości, ma możliwość uruchomienia art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej.
Praworządność jest podstawową zasadą obowiązującą w państwach demokratycznych. Art. 2 Traktatu o UE wymienia państwo prawne jako jedną z wartości, na których opiera się UE. Naruszenie wartości unijnych uzasadnia reakcję na poziomie UE i taki jest cel procedury z art. 7 Traktatu o UE.
Węgry
11 września posłowie będą debatować nad wnioskiem wzywającym Radę do wszczęcia procedury mającej na celu zapobieżenie poważnemu naruszeniu wartości UE na Węgrzech. W projekcie wniosku, wspartym przez Komisję PE ds. Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych, wyrażono zaniepokojenie sposobem funkcjonowania instytucji państwowych na Węgrzech, wskazując, między innymi, na problemy z systemem wyborczym, niezależnością sądownictwa i poszanowaniem praw i swobód obywatelskich. Premier Węgier Viktor Orbán weźmie udział w debacie na sesji plenarnej we wtorek po południu.
Posłowie zagłosują nad wnioskiem 12 września.
Więcej o działaniu mechanizmu ochrony wartości unijnych:Â http://www.europarl.europa.eu/news/pl/headlines/eu-affairs/20180222STO98434/praworzadnosc-w-panstwach-czlonkowskich-jak-moze-zareagowac-ue