
17 marca odbyła się wideokonferencja Rady Europejskiej. W opublikowanych po konferencji konkluzjach Przewodniczące RE, Charlesa Michela, czytamy, że przywódcy krajów UE określili następujące priorytety na czas kryzysu związanego z koronawirusem:
1. Ograniczanie rozprzestrzeniania się wirusa:
Przywódcy zatwierdzili wytyczne Komisji Europejskiej w sprawie zarządzania granicami w okresie pandemii, w tym zasady dotyczące konieczności przepływu lekarstw, żywności oraz obywateli UE podróżujących do domu. W celu zapobieżenia globalnego rozprzestrzeniania się wirusa, uzgodniono czasowe, skoordynowane ograniczenie prawa wjazdu do UE na okres 30 dni.
2. Zapewnienie wyposażenia medycznego
Przywódcy UE zaaprobowali decyzję KE dotyczącą obowiązku uzyskania zgody na eksport wyposażenia medycznego. Z zadowoleniem przyjęto działania Komisji dotyczące 1) współpracy z przemysłem; 2) prowadzenia wspólnych zamówień publicznych na zakup wyposażenia ochronnego; 3) zakupu wyposażenia ochronnego w ramach działań obrony cywilnej UE.
3. Wspieranie badań naukowych
Szefowie państw i rządów potwierdzili wsparcie dla badań naukowych prowadzonych w kierunku poszukiwania szczepionek i leków zwalczających koronawirusa. Podkreślili też konieczność europejskiej wymiany informacji i zapewnienia szczepionek wszystkim, dla których jest niezbędna. Zadeklarowali też wsparcie w tym zakresie dla europejskich producentów.
4. Odpowiedź na konsekwencje społeczno-ekonomiczne
Przywódcy zatwierdzili inicjatywę Eurogrupy, dotyczącą stałego monitorowania sytuacji ekonomicznej, w celu podejmowania bez zwłoki działań zaradczych.ÂÂÂ Rada Europejska wsparła różne inicjatywy KE w obszarze jednolitego rynku, takie jak modyfikacje zasad dotyczących pomocy publicznej i elastyczne stosowanie mechanizmów Pakt Stabilności i Wzrostu. Zadeklarowano także, że UE i kraje członkowskie podejmować będą wszelkie dostępne działania mające na celu rozwiązanie pojawiających się problemów, zapobieganie obawom obywateli oraz wsparcie dla szybkiej odbudowy gospodarek po kryzysie.
5. Obywatele UE w krajach trzecich
RE zobowiązała się do koordynacji prac pomiędzy ambasadami i przedstawicielstwami UE w krajach trzech oraz Wysokim Przedstawicielem UE ds. Zagranicznych i Bezpieczeństwa oraz Europejską Służbą Działań Zewnętrznych w celu udzielenia wsparcia obywatelom UE pozostającym czasowo w karach trzecich. UE zapewni wspólnie powroty obywateli UE z wykorzystaniem mechanizmów obrony cywilnej UE oraz dodatkowego finansowania.
Kolejna wideokonferencja przywódców UE odbędzie się w przyszłym tygodniu, a zaplanowane posiedzenie RE, które odbyć miało się 26 i 27 marca, przełożone zostanie na termin późniejszy.