
Nowy sezon, nowe ubranie? Kto z nas opiera się tej modzie? A powinniśmy, bo wpływ przemysłu tekstylnego na środowisko jest niebagatelny.
Odzież, obuwie i tekstylia domowe powodują zanieczyszczenie wody, emisje gazów cieplarnianych i powstawanie odpadów. Dowiedz się więcej dzięki infografikom Parlamentu Europejskiego.
Szybka moda – ciągłe dostarczanie nowych stylów po bardzo niskich cenach – doprowadziła do znacznego wzrostu ilości produkowanych i wyrzucanych sztuk odzieży.
Aby przeciwdziałać wpływowi tego zjawiska na środowisko, UE chce przyspieszyć przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym, czyli system, w którym większość, jeśli nie wszystkie produkty i materiały, są ponownie wykorzystywane lub recyklingowane.
Poniżej i w kolejnych artykułach zaprezentujemy jeszcze trochę informacji o wpływie przemysłu odzieżowe na środowisko.
Zużycie wody do produkcji odzieży
Do produkcji tekstyliów potrzeba dużo wody oraz gruntów pod uprawę bawełny i innych włókien. Szacuje się, że w 2015 r. światowy przemysł włókienniczy i odzieżowy wykorzystał 79 mld metrów sześciennych wody, podczas gdy potrzeby całej gospodarki UE wyniosły w 2017 r. 266 mld metrów sześciennych. Szacuje się, że produkcja jednego T-shirtu pochłania 2700 litrów wody słodkiej, czyli ilość wystarczającą jednej osobie na 2,5 roku.
Przerażające, prawda? Zastanówmy się zanim coś wyrzucimy!
Źródło: Parlament Europejski