Dzień Równości Wynagrodzeń |
![]() |
![]() |
![]() |
Wpisany przez Anna Jędrzejewska |
Poniedziałek, 05 Marzec 2012 10:17 |
Kobiety w całej UE nadal zarabiają średnio 16,4 proc. mniej niż mężczyźni – wynika ze statystyk opublikowanych przez Komisję Europejską w Europejskim Dniu Równości Wynagrodzeń. Pokazuje to ile dodatkowych dni muszą przepracować kobiety, aby ich zarobki zrównały się z dochodami mężczyzn. - Zasada takiej samej płacy za tę samą pracę jest zapisana w traktatach UE od 1957 r. – przypomina wiceprzewodnicząca KE Viviane Reding.
To drugi Dzień Równości Wynagrodzeń obchodzony na szczeblu europejskim od czasu ustanowienia go przez Komisję Europejską w dniu 5 marca 2011 r. (zob. IP/11/255). KE chce podnosić świadomość społeczną na temat różnicy w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w całej UE. Tegoroczny Dzień Równości Wynagrodzeń poświęcony jest w szczególności pracodawcom i poprzedza Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony w dniu 8 marca. - Europejski Dzień Równości Wynagrodzeń przypomina nam o dodatkowych dniach i godzinach, które kobiety musiały przepracować „za darmo” od 1 stycznia. Zasada takiej samej płacy za tę samą pracę jest zapisana w traktatach UE od 1957 r. Najwyższy czas, by wdrożyć ją w praktyce w całej UE – stwierdziła komisarz UE ds. sprawiedliwości i wiceprzewodnicząca Komisji, Viviane Reding. Ostatnie dane pokazują, że średnia różnica wynagrodzeń kobiet i mężczyzn wynosiła 16,4 proc. w 2010 r. w całej UE. Dane te potwierdzają nieznaczną tendencję spadkową w ostatnich latach, kiedy to różnica ta wynosiła około 17 proc. lub więcej. Różnica ta sięga od około 2 proc. w Polsce do ponad 27 proc. w Estonii. Różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn – średnia różnica w zarobkach brutto za godzinę pracy kobiet i mężczyzn we wszystkich działach gospodarki – jest stale wysoka, przy znacznych różnicach zależnie od kraju i sektora. Odzwierciedla ona problem równowagi między pracą i życiem osobistym: wiele kobiet korzysta z urlopów rodzicielskich i pracuje na pół etatu. Mimo ogólnie nieznacznie pozytywnej tendencji są kraje, w których różnica w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn pogłębia się, takie jak Bułgaria, Francja, Łotwa, Węgry, Portugalia i Rumunia. Działania informacyjne są konieczne, aby uświadomić pracodawcom, pracownikom i innym zainteresowanym stronom przyczyny występowania różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn oraz sposoby ich zmniejszenia. Nowe instrumenty obejmują:
Kontekst Ograniczenie zróżnicowania wynagrodzenia ze względu na płeć wymaga działań podejmowanych na różnych szczeblach, aby odnieść się do różnorakich ich przyczyn, dlatego Komisja ściśle współpracuje w tym zakresie z państwami członkowskimi. W grudniu 2011 r. Komisja zorganizowała wymianę dobrych praktyk w celu zaradzenia problemowi różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn. Rząd niemiecki zaprezentował instrument, który wprowadził w 2009 r. (Logib-D software), umożliwiający przedsiębiorstwom analizę własnych różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn. Austria przedstawiła nowe środki prawne poprawiające przejrzystość płac w przedsiębiorstwach, obejmujące między innymi składanie rocznych sprawozdań na temat różnic w wynagrodzeniach. Dzięki unijnym i krajowym przepisom w zakresie równości płac zmniejszyła się liczba przypadków bezpośredniej dyskryminacji, tj. różnic w płacach kobiet i mężczyzn wykonujących dokładnie tę samą pracę. Jednak problem zróżnicowania wynagrodzenia wykracza daleko poza ten aspekt, odzwierciedlając utrzymującą się nierówność na rynku pracy w ujęciu ogólnym.
Więcej informacji: Komisja Europejska – różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn: Portal informacyjny Dyrekcji Generalnej ds. Sprawiedliwości: Strona internetowa wiceprzewodniczącej Viviane Reding, komisarz UE ds. sprawiedliwości: Załącznik |