Masz swoje 5 minut!! |
![]() |
![]() |
![]() |
Środa, 01 Sierpień 2012 11:39 |
Czy pobyt w innym kraju Unii Europejskiej sprawił Ci kiedyś trudności? A może miałeś problemy z zakupami on-line w innym kraju UE? Nieważne czy mieszkasz w Polsce, Belgii, Wielkiej Brytanii czy Niemczech - do 9 września każdy z nas jako obywatel Unii Europejskiej może wyrazić opinię, co chciałby w niej zmienić. Weź udział w największych w historii UE konsultacjach społecznych!
Wystarczy kliknąć tutaj i wyrazić swoją opinię. Zajmie to dosłownie kilka minut. Państwa głos naprawdę się liczy! Czy wiedzieli Państwo, że jako obywatele kraju UE są Państwo również obywatelami UE? Z tego powodu przysługuje Państwu szereg praw wymienionych w traktatach UE od 1993 r. i uzgodnionych przez wszystkie 27 krajów członkowskich:
Prawa te przysługują nie tylko w przypadku zamieszkania w innym kraju UE, lecz również podczas podróży lub krótkiego pobytu w innym kraju UE (jako turysta, uczeń lub student, stażysta, pracownik przygraniczny, osoba dojeżdżająca do pracy, pacjent, osoba będąca w podróży służbowej itd.), lub nawet przy dokonywaniu zakupów w internecie. Więcej informacji znajduje się tutaj. W 2010 r. Komisja Europejska opublikowała sprawozdanie na temat obywatelstwa UE Od tamtego czasu poczyniono znaczne postępy, jeśli chodzi o ułatwienie życia obywateli. Na przykład z inicjatywy Komisji Europejskiej przyjęto nowe unijne przepisy umożliwiające skuteczniejsze korzystanie z praw obywatelskich. Niektóre z propozycji Komisji są nadal omawiane w Parlamencie Europejskim i Radzie Ministrów UE. Sprawdź, jak radzimy sobie w poszczególnych dziedzinach. W 2013 roku przypadnie 20. rocznica obywatelstwa UE, które zostało wprowadzone wraz z wejściem w życie traktatu z Maastricht. Z tej okazji Komisja Europejska chce dopracować i wzmocnić program działań na rzecz obywateli oraz upewnić się, że obywatele mogą korzystać ze swoich praw w życiu codziennym. Komisja Europejska przedstawi w 2013 r. nowe sprawozdanie na temat obywatelstwa UE, w którym określi dalsze działania w odpowiedzi na kwestie poruszone przez obywateli UE. Komisja zaproponowała również, aby rok 2013 był Europejskim Rokiem Obywateli i zamierza podjąć szereg inicjatyw, w których obywatel znajdzie się w centrum działań. Państwa opinia jest dla nas ważna! Wkład obywateli w sprawozdanie na temat obywatelstwa UE za rok 2013 ma ogromne znaczenie. Komisja Europejska chciałaby poznać opinie obywateli na temat kwestii, które ich dotyczą. Opinie można przesyłać od 9 maja do 9 września 2012 r. Komisja przygotuje analizę wszystkich odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu i opublikuje ją w internecie. Jak wziąć udział? Wypełnienie kwestionariusza (w dowolnym języku urzędowym UE) powinno zająć jedynie kilka minut.
|