Uwaga akcja informacyjna! Dyskryminacja osób z niepełnosprawnością. |
![]() |
![]() |
![]() |
Wpisany przez Anna Jędrzejewska |
Czwartek, 27 Wrzesień 2012 00:00 |
Dyskryminacja osób niepełnosprawnych (łac. discriminatio - 'rozróżnianie') jest to forma wykluczenia społecznego, polegająca na nieuzasadnionym różnicowaniu praw oraz nierównym traktowaniu osób niepełnosprawnych. Osoby z niepełnosprawnością wciąż są w Polsce dyskryminowane. W wielu obszarach codziennego życia nie mają takich samych warunków, możliwości ani szans rozwoju, jak osoby zdrowe. Choć istnieją odpowiednie regulacje prawne i przepisy, w praktyce osoby te nie są traktowane na równi z innymi.
Praktyki dyskryminacyjne osób niepełnosprawnych naruszają zasadę równego traktowania, a także zasadę przyrodzonej godności i wartości osoby ludzkiej. Podstawowe regulacje stanowiące o równym traktowaniu i zakazie dyskryminacji w prawie międzynarodowym i wspólnotowym:
Akty prawne zakazujące dyskryminacji między innymi ze względu na niepełnosprawność w prawie krajowym:
Dyskryminacja osoby niepełnosprawnej może przejawiać się w sposób bezpośredni lub pośredni. Dyskryminacja bezpośrednia osoby niepełnosprawnej występuje, gdy traktuje się ją mniej korzystnie niż traktuje się lub traktowano by osobę zdrową w porównywalnej sytuacji. Może być to wyłącznie hipotetyczna sytuacja, która może zdarzyć się, a nie musi. Dyskryminacja pośrednia osoby niepełnosprawnej ma miejsce wtedy, gdy taka osoba ze względu na swoją niepełnosprawność na skutek pozornie neutralnego postanowienia, zastosowanego kryterium lub podjętego działania znajduje się lub mogłaby znajdować się w niekorzystnej sytuacji. W myśl art. 113 Kodeksu Pracy zarówno dyskryminacja pośrednia jak i bezpośrednia w zatrudnieniu wobec osób niepełnosprawnych jest niedopuszczalna. Na mocy art. 8 ustawy o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania, zakazane jest dyskryminowanie osób niepełnosprawnych w następujących sytuacjach:
Dyskryminacją negatywną jest również:
Osoba, która czuje się, że wobec niej została naruszona zasada równego traktowania może zwrócić się o pomoc do:
Aby zapewnić zasadę równego traktowania osób niepełnosprawnych pracodawca na mocy art. 5 Dyrektywy Rady z dnia 27 listopada 2000 r. w sprawie Ustanowienia Ogólnych Ram dla Równego Traktowania przy Zatrudnieniu i Wykonywaniu Zawodu (2000/78/WE) zobowiązany jest zapewnić rozsądne dostosowanie. Oznacza to, że pracodawca powinien podjąć odpowiednie środki, aby umożliwić osobie niepełnosprawnej dostęp do zatrudnienia, wykonywania pracy lub awansowania. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy środki nakładałyby nieproporcjonalne obciążenia na pracodawcę. Należy pamiętać, że obciążenie to nie będzie nieproporcjonalne, jeżeli zostanie ono wystarczająco zrekompensowane środkami stosowanymi w ramach polityki w zakresie niepełnosprawności danego państwa członkowskiego. W myśl tego przepisu pracodawca ma obowiązek zapewnić osobie niepełnosprawnej wykonywanie pracy w ramach posiadanych przez siebie środków. Jednakże, gdyby były one zbyt wielkim kosztem, to ma obowiązek zwrócić się do państwa o przyznanie środków, np. złożyć wniosek o refundację kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej. |