Od ponad 10 lat znak jakości European Language Label przyznawany jest instytucjom, nauczycielom i uczniom za nowatorskie projekty językowe, wyróżniając ich szczególne zaangażowanie w dziedzinie nauki języków obcych. Certyfikat jakości podpisywany jest przez komisarza UE ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży oraz ministra edukacji narodowej.
Celem konkursu jest przede wszystkim pokazanie, że nauka może być pasją – rozwijającą nie tylko nasze zdolności językowe, ale również kreatywność czy wrażliwość na inne kultury. Jest to również wyzwanie do poszerzania swoich granic i odnalezienia się w sytuacjach niecodziennych.
Kategorie konkursowe
a. Konkurs projektów instytucjonalnych
- w konkursie mogą uczestniczyć wszystkie typy instytucji uprawnionych do udziału w programie „Uczenie się przez całe życie”, tj. przedszkola, szkoły, uczelnie wyższe, instytucje oświatowe oraz inne placówki zajmujące się kształceniem językowym dzieci, młodzieży i dorosłych.
b. Konkurs indywidualny dla nauczycieli
- nagroda może być przyznana nauczycielowi, który w ostatnim roku szkolnym przygotował i zrealizował ciekawe i nowatorskie zajęcia lub innego rodzaju działania dla dzieci/uczniów lub społeczności lokalnej;
- pracę nauczyciela powinna cechować kreatywność, otwartość skuteczność a także posiadanie innych osiągnięć zawodowych (np. tytuł nauczyciela roku)
c. Konkurs indywidualny dla osób uczących się języków obcych
- uczestnikami konkursu mogą być osoby uczące się języków obcych, niezależnie od wieku, które przygotują i zrealizują, w wybranym języku obcym, ciekawe i nowatorskie działania mające znaczenie dla ich własnego rozwoju lub dla środowiska lokalnego i których efekty są widoczne w danym roku konkursowym;
- każdy zgłoszony wniosek powinien posiadać opinię osoby rekomendującej projekt np. nauczyciela, animatora, lektora, etc. Osoba taka potwierdza jakość przeprowadzonych działań. Dba również o poprawność języka wykorzystywanego podczas realizacji danego projektu.
Udział w konkursie to doskonała okazja do zaprezentowania swoich pomysłów na forum europejskim i krajowym. Wnioski polskiej edycji oceniane są przez wybitne grono ekspertów językowych, którym przewodniczy prof. dr hab. Hanna Komorowska.
Priorytetu konkursu
- wykorzystywanie nowych technologii w kształceniu językowym;
- edukacja w klasach wielokulturowych;
- zintegrowane kształcenie przedmiotowo-językowe;
- nieformalna i pozaformalna edukacja językowa.
Serdecznie zapraszamy na oficjalną stronę konkursu: http://ell.org.pl.
Harmonogram konkursu 2013
- 6 maja 2013 – termin składania wniosków
- czerwiec 2013 – posiedzenie krajowego jury ELL i ogłoszenie wyników konkursu
- jesień 2013 – uroczysta gala wręczenia certyfikatów
Regulamin konkursu.

|