Informatyka jest kobietą! |
![]() |
![]() |
![]() |
Wpisany przez Anna Jędrzejewska |
Piątek, 07 Marzec 2014 08:46 |
Nowe technologie to zbyt ważna sprawa, żeby zostawić ją mężczyznom! – mówi wiceprzewodnicząca KE Neelie Kroes inaugurując kampanię „Every Girl Digital”. Jej celem jest zachęcenie kobiet do kariery w branży informatycznej. Do podejmowania takich decyzji mają przekonywać m.in. historie sukcesów, jakie w cyfrowym świecie odnoszą panie. Ty też możesz pochwalić się swoimi osiągnięciami – wystarczy przygotować krótki film i umieścić go na profilu na portalu społecznościowym!
Europejska gospodarka cyfrowa i sektor aplikacji rozwijają się bardzo dynamicznie. Jaka jest w tym rola kobiet? Kilka danych:
Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Neelie Kroes powiedziała: Nowe technologie to zbyt ważna sprawa, żeby zostawić ją wyłącznie mężczyznom! Każdego tygodnia spotykam kolejne inspirujące kobiety z branży informatycznej. Technologie informacyjno-komunikacyjne nie są zarezerwowane dla wąskiego grona zapaleńców – informatyka jest cool, a przyszłość należy do niej! 9 proc. programistów aplikacji to kobiety. Dlaczego tylko tyle? Spróbujcie programowania, a zobaczycie, że to fajna zabawa. Chcemy stworzyć dla kobiet miejsce, w którym będą mogły opowiedzieć o swojej karierze w branży informatycznej. Jest wiele takich historii sukcesu – podzielcie się nimi i pomóżcie nam zainspirować nowe pokolenie! Weź udział w kampanii: Nakręć film, w którym opowiesz o swoim życiu w branży cyfrowej. Załaduj film na facebookowym profilu „Every Girl Digital” Zainicjowana kampania Komisji Europejskiej ma odnaleźć i spopularyzować osoby, których przykład zachęci młode kobiety i dziewczyny do podjęcia studiów i pracy w dziedzinie ICT. Zapraszamy kobiety (i mężczyzn!) do podzielenia się swoją historią sukcesu w cyfrowym świecie. Wasze filmy mogą zainspirować dziewczyny i kobiety do rozważenia kariery w branży informatycznej. Kobiety mogą wiele dokonać w tej dziedzinie, o czym świadczą przykłady inspirujących kobiet otwierające kampanię:
Swoje historie opowiadają też: Eva Berneke z Danii, Anneke Burger z Holandii i Naomi Shah ze Stanów Zjednoczonych. Więcej inspirujących historii znajdziecie tutaj. Kontekst Punktem wyjścia jest przeprowadzona przez Komisję analiza sytuacji kobiet w branży teleinformatycznej. Stwierdzono w niej, że najlepszym sposobem na przyciągnięcie większej liczby kobiet do tego sektora jest nagłośnienie inspirujących historii specjalistów z dziedziny technologii. Takie osoby mogą stać się wzorem i przykładem. Pokazanie różnych możliwych ścieżek rozwoju może także pomóc kobietom, które już pracują w sektorze nowych technologii, w kontynuowaniu kariery w tej branży. Wzrost liczby kobiet w branży IT jest konieczny ze względów ekonomicznych. Jak wynika z badań, gdyby kobiety podejmowały pracę w gospodarce cyfrowej równie często, co mężczyźni, europejski PKB mógłby wzrosnąć o ok. 9 mld euro rocznie (130 proc. PKB Malty). W organizacjach, w których na stanowiskach kierowniczych pracuje więcej kobiet, stopa zwrotu z kapitału własnego jest o 35 proc. wyższa, a ogólna stopa zwrotu dla akcjonariuszy o 34 proc. wyższa niż w innych porównywalnych organizacjach. Szczególnie mało kobiet jest na stanowiskach kierowniczych i decyzyjnych. Jest to co prawda szerszy problem, ale odsetek kobiet-szefów w branży ICT jest dużo niższy niż w innych sektorach: tylko 19,2 proc. pracowników sektora ICT ma szefa-kobietę, w porównaniu do 45,2 proc. pracowników spoza sektora ICT. Kobiety-przedsiębiorcy w branży ICT zarabiają o 6 proc. więcej niż kobiety, które pracują w tym sektorze w innym charakterze. Kobiety-przedsiębiorcy pracujące w ICT są bardziej zadowolone z pracy, mają większe poczucie spełnienia zawodowego i zarabiają więcej niż kobiety, które pracują w tym sektorze, nie prowadząc własnej firmy. Po stronie minusów prowadzenia własnego biznesu w ICT należy jednak zapisać wyższy poziom stresu. Niedostateczną reprezentację kobiet w sektorze ICT pogłębia odchodzenie z branży kobiet w środkowym okresie kariery zawodowej (zjawisko tzw. nieszczelnego rurociągu, ang. leaky pipeline). Spośród kobiet w wieku 30-40 lat, które mają licencjat z kierunku informatycznego, w branży pracuje 20 proc., a jeśli chodzi o posiadaczki takich dyplomów, które ukończyły 45 rok życia, w sektorze pozostaje tylko 9 proc. Jednocześnie pracodawcy donoszą, że mają kłopoty ze znalezieniem specjalistów ICT, a już niedługo Europa może borykać się z niedoborem aż 900 tys. pracowników w tej branży. Oznaczałoby to utratę szansy na zwalczenie masowego bezrobocia, a także zagroziłoby konkurencyjności Europy w dziedzinie technologii cyfrowych. Przydatne linki:
|