UE na rzecz rozwoju |
![]() |
![]() |
![]() |
Wpisany przez Anna Jędrzejewska |
Poniedziałek, 05 Styczeń 2015 18:59 |
Rozpoczął się Europejski Rok na Rzecz Rozwoju. To doskonała okazja, by zapoznać się z różnorodnymi aspektami unijnej współpracy rozwojowej. W 2015 r. przypada podsumowanie realizacji Milenijnych Celów Rozwoju przyjętych przez społeczność międzynarodową w 2000 r. na rzecz eliminowania ubóstwa i zapewnienia globalnej równowagi gospodarczej i politycznej. W roku 2015 społeczność międzynarodowa powinna zdecydować o przyszłych ramach rozwoju, które zastąpią Milenijne Cele Rozwoju.
Europejski Rok na rzecz Rozwoju Decyzją Parlamentu Europejskiego rok 2015 został ustanowiony Europejskim Rokiem na rzecz Rozwoju (ERR) z mottem "Nasz świat, nasza godność, nasza przyszłość". Koordynatorem ERR2015 w Polsce jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Założenia W 2015 r. przypada podsumowanie realizacji Milenijnych Celów Rozwoju przyjętych przez społeczność międzynarodową w 2000 r. na rzecz eliminowania ubóstwa i zapewnienia globalnej równowagi gospodarczej i politycznej. W roku 2015 społeczność międzynarodowa powinna zdecydować o przyszłych ramach rozwoju, które zastąpią Milenijne Cele Rozwoju. Po drugie, badanie specjalne Eurobarometru 392 zatytułowane „Solidarność obejmująca cały świat — Europejczycy a pomoc rozwojowa”, opublikowane w październiku 2012 r. wykazało, że 85 % obywateli Unii popiera pomoc ludziom w krajach partnerskich. W Polsce poparcie to wyniosło aż 91%. Jednocześnie badanie to pokazało, że brakuje wiedzy na temat współpracy Unii na rzecz rozwoju: połowa Europejczyków (53%) nie wie, dokąd trafia pomoc rozwojowa udzielana przez państwa członkowskie (w Polsce - 36%). Cele
Jakie działania mogą być prowadzone w UE i w krajach partnerskich? Działania służące promowaniu celów Europejskiego Roku, w szczególności poprzez edukację rozwojową, takie jak:
Więcej informacji:
|