Zbliżają się wakacje – UE zbadała jakość wody w kąpieliskach |
|
|
|
Wpisany przez Anna Jędrzejewska
|
Piątek, 07 Czerwiec 2019 12:55 |

Zgodnie z najnowszym europejskim sprawozdaniem dotyczącym jakości wody w kąpieliskach nieco ponad 85 proc. kąpielisk monitorowanych w ubiegłym roku w Europie spełniało najwyższe i najbardziej rygorystyczne unijne normy „doskonałej” jakości wody. Opublikowane dziś wyniki stanowią dobrą wskazówkę na temat tego, gdzie latem tego roku możemy oczekiwać najlepszej jakości wody w kąpieliskach.
Z tegorocznego sprawozdania Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) wynika, że przeważająca część – 95,4 proc. – spośród 21 831 kąpielisk onitorowanych w 28 państwach członkowskich UE spełnia minimalne unijne wymogi w zakresie jakości. Ponadto w sprawozdaniu uwzględniono 300 monitorowanych kąpielisk w Albanii i Szwajcarii.
Poziom kąpielisk spełniających najbardziej rygorystyczne unijne normy „doskonałej” jakości wody nieznacznie wzrósł – z 85,0 proc. w 2017 r. do 85,1 proc. w ubiegłym roku. Odsetek kąpielisk spełniających normy „dostatecznej” jakości wody spadła z 96 proc. do 95,4 proc. w latach 2017–2018. Ten niewielki spadek wynika głównie z otwarcia nowych kąpielisk, dla których nie jest jeszcze dostępny zestaw danych dotyczących czterech sezonów kąpielowych wymaganych do sklasyfikowania ich zgodnie z dyrektywą. W 2018 r. 301 (lub 1,3 proc.) wszystkich kąpielisk w UE, Albanii i Szwajcarii uznano za kąpieliska o „niedostatecznej” jakości wody. To nieco mniej niż 1,4 proc. w 2017 r.
|
Więcej…
|
|
Priorytety nowego PE oczyma młodzieży |
|
|
|
Wpisany przez Anna Jędrzejewska
|
Czwartek, 06 Czerwiec 2019 14:37 |

Realizując w tym roku lekcje i warsztaty o Parlamencie Europejskim prosiłyśmy naszych uczestników o wpisanie na karcie "Tym razem głosuje za......." tematu, którym ich zdaniem powinien zająć się nowy Parlament Europejski. Zachęcałyśmy uczestników zajęć do wskazania tematów, które są dla nich ważne.
Po przeanalizowaniu odpowiedzi okazało się ze najczęściej pojawiającą się sprawą dla Parlamentu była ochrona środowiska.
|
Więcej…
|
Aktualizacja prognoz dotyczących podziału mandatów pomiędzy grupy polityczne w PE |
|
|
|
Wpisany przez Anna Jędrzejewska
|
Piątek, 31 Maj 2019 21:48 |
|
Wybory do PE już za nami, teraz pora na wybór prezydium PE |
|
|
|
Wpisany przez Anna Jędrzejewska
|
Czwartek, 30 Maj 2019 14:08 |

Nowo wybrani posłowie do Parlamentu Europejskiego spotkają się na pierwszej sesji plenarnej na początku lipca i ich pierwszym zadaniem będzie wybranie nowego Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.
Kandydatów może przedstawić grupa polityczna lub grupa co najmniej 38 posłów. Następnie odbywa się głosowanie tajne. Zwycięża kandydat, który uzyska bezwzględną większość oddanych głosów. Mogą odbyć się maksymalnie cztery tury głosowania - jeśli po trzech turach żadnemu kandydatowi nie uda się uzyskać większości, do czwartej tury przechodzą tylko dwaj kandydaci, którzy otrzymali najwięcej głosów w poprzedniej turze.
|
Więcej…
|
I już po wyborach! PE pokazuje prowizoryczny prognozowany podział mandatów w PE IX kadencji |
|
|
|
Wpisany przez Anna Jędrzejewska
|
Poniedziałek, 27 Maj 2019 08:08 |

Wybory europejskie za nami! W oczekiwaniu na oficjalne komunikaty, przyglądamy się prowizorycznym wynikom i prognozom podziału mandatów w PE.
Frekwencja w UE wyniosła 50,95% (w tym w Polsce około 45,61%, a więc niemal dwukrotnie więcej niż w roku 2014) – cieszy więc wzrost zaangażowania obywateli w przyszłość UE i własną.
Parlament Europejski przedstawił PROWIZORYCZNĄ PROGNOZĘ PODZIAŁU MANDATÓW w nowej kadencji PE. Mimo sporych strat dwa największe ugrupowania w PE, tj. Europejska Partia Ludowa (EPP) oraz Progresywny Sojusz Socjalistów i Demokratów (S&D) zachowają najprawdopodobniej dwa pierwsze miejsca w PE (odpowiednio 179 i 150 mandatów).
Duże zyski odnotowali Liberałowie (ALDE), którzy w poprzednim PE mieli 69 mandatów, a prognozuje się uzyskają 107 mandatów. Nieco stracili Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (ECR), dla których prognozuje się wynik 58 mandatów (poprzednio 77), a zyskały poważnie inne ugrupowania prawicowe tj. Europa Narodów i Wolności/ENF (w prognozie 58, a poprzednio 36) oraz Europa Wolności Demokracji Bezpośredniej/EFDD (prognoza 56, w PR VIII kadencji mandaty).
|
Więcej…
|
|
|
|
|
Strona 634 z 797 |