Odnawialna energia w UE


W Polsce trwa debata w sprawie ustawy wiatrakowej (jeden z kamieni milowych warunkujących otrzymanie środków z KPO), a tymczasem w UE w roku 2021 aż 37,5% skonsumowanej energii pochodziło ze źródeł odnawialnych. W Polsce było to niemal dwa razy mniej od średniej europejskiej, nie wspominając o dystansie do krajów-liderów. Skoro inni mogą, my też powinniśmy.
Niektóre wyniki są imponujące. Trzy czwarte energii elektrycznej w Austrii i Szwecji pochodziło ze źródeł odnawialnych. W 2021 r. ponad trzy czwarte zużycia energii elektrycznej brutto w Austrii (76,2 % - głównie hydroelektrownie) i Szwecji (75,7 % - głównie hydro i wiatr) pochodziło ze źródeł odnawialnych. Dalej znalazły się Dania (62,6 % - głównie wiatr), Portugalia (58,4 % - wiatr i woda) i Chorwacja (53,5 % - głównie hydro).
Jakie rodzaje źródeł odnawialnych?
Oczywiście, różne kraje UE dysponują różnymi warunkami naturalnymi i wykorzystują różne źródła odnawialne. I tak w UE energia wiatrowa i wodna stanowiły ponad dwie trzecie całkowitej energii elektrycznej wytwarzanej ze źródeł odnawialnych (odpowiednio 37 % i 32 %).
Pozostała jedna trzecia energii elektrycznej pochodziła z energii słonecznej (15 %), biopaliw stałych (7 %) i innych źródeł odnawialnych (8 %). Energia słoneczna jest najszybciej rosnącym źródłem; w 2008 r. stanowiła ona jedynie 1 % energii elektrycznej zużywanej w UE.
Źródło danych i grafiki: https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-eurostat-news/w/DDN-20230127-1