Kryzys migracyjny - 10-punktowy plan dla Lampedusy |
|
|
|
Wpisany przez Anna Jędrzejewska
|
Poniedziałek, 18 Wrzesień 2023 07:00 |
10-punktowy plan dla Lampedusy

W świetle rozwoju sytuacji migracyjnej na Lampedusie i uznając rosnącą presję na różnych szlakach migracyjnych, przewodnicząca Komisji Europejskiej von der Leyen określiła następujący zestaw natychmiastowych działań, które należy podjąć przy pełnym poszanowaniu praw podstawowych i zobowiązań międzynarodowych:
- Zwiększyć wsparcie dla Włoch ze strony Agencji Unii Europejskiej ds. Azylu (EUAA) i Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) w celu zarządzania dużą liczbą migrantów, aby zapewnić rejestrację przybyszów, pobieranie odcisków palców, przesłuchanie i skierowanie do odpowiednich organów.
- Wspierać transfery osób z Lampedusy, w tym do innych państw członkowskich, korzystając z mechanizmu dobrowolnej solidarności, ze szczególnym uwzględnieniem małoletnich i kobiet pozbawionych opieki.
- Zintensyfikować powroty poprzez odnowione i skoordynowane dotarcie do głównych krajów pochodzenia nowo przybyłych, a mianowicie Gwinei, Wybrzeża Kości Słoniowej, Senegalu i Burkina Faso, aby poprawić współpracę i ułatwić readmisję; oraz zwiększyć wsparcie ze strony Frontexu, w tym w zakresie szkoleń i budowania potencjału, aby zapewnić szybką realizację powrotów.
- Wspierać zapobieganie wyjazdom poprzez ustanawianie partnerstw operacyjnych w zakresie zwalczania przemytu z krajami pochodzenia i tranzytu. Obejmuje to możliwość zawarcia roboczego porozumienia między Tunezją a Frontexem oraz utworzenia w Europolu grupy zadaniowej ds. koordynacji, która skupiłaby się na zwalczaniu przemytu na trasie do Tunezji i dalej na Lampedusę.
- Wzmocnić nadzór granic na morzu i z powietrza, w tym za pośrednictwem Frontexu, oraz zbadać możliwości rozszerzenia misji morskich na Morzu Śródziemnym. Ponadto przyspieszymy dostawy sprzętu i zintensyfikujemy szkolenia tunezyjskiej straży przybrzeżnej i innych organów ścigania.
- Podjąć środki w celu ograniczenia wykorzystania statków niezdatnych do żeglugi oraz podjąć działania przeciwko łańcuchom dostaw i logistyce przemytników; oraz zapewnić unieruchomienie odzyskanych łodzi i pontonów.
- Zwiększyć wsparcie EUAA w zakresie stosowania szybkich procedur granicznych i przyspieszonych, w tym stosowania koncepcji bezpiecznego kraju pochodzenia, odrzucania wniosków jako oczywiście bezpodstawnych, wydawania zakazów wjazdu i rejestrowania ich w Systemie Informacyjnym Schengen (SIS).
- Zwiększać kampanie uświadamiające i komunikacyjne, aby zniechęcić do przekraczania granic Morza Śródziemnego, jednocześnie kontynuując prace nad oferowaniem alternatyw, takich jak przyjęcie ze względów humanitarnych i legalne ścieżki.
- Zacieśnić współpracę z UNHCR i IOM w celu przyjęcia kompleksowego podejścia opartego na trasach, aby zapewnić ochronę na trasie i zwiększyć liczbę wspomaganych dobrowolnych powrotów z krajów tranzytowych.
- Wdrożyć protokół ustaleń UE-TU i nadać priorytet działaniom o natychmiastowym skutku, aby zaradzić bieżącej sytuacji i przyspieszyć zawieranie kontraktów na nowe projekty w ramach protokołu ustaleń.
Źródło (ang.): tutaj.
|