Uchodźcy z Ukrainy: państwa członkowskie UE zgadzają się przedłużyć tymczasową ochronę

Aby zapewnić stabilną sytuację ponad 4 milionom ukraińskich uchodźców mieszkających obecnie w UE, 28 września Rada postanowiła przedłużyć – od 4 marca 2024 r. do 4 marca 2025 r. – tymczasową ochronę dla osób, które uciekają przed wojną napastniczą Rosji.
Mechanizm tymczasowej ochrony został uruchomiony 4 marca 2022 r., zaledwie kilka dni po tym, jak rosyjskie siły zbrojne rozpoczęły wielkoskalową inwazję na Ukrainę. Potem został automatycznie przedłużony o rok.
Co to jest ochrona tymczasowa?
To mechanizm zapewniający natychmiastową i zbiorową (czyli niewymagającą rozpatrywania pojedynczych wniosków) ochronę dla wysiedleńców, którzy nie mogą wrócić do państwa pochodzenia.
Ma ona zmniejszyć presję na krajowe systemy azylowe i w całej UE dać wysiedleńcom ujednolicone prawa, takie jak:
• prawo pobytu
• dostęp do rynku pracy i zakwaterowania
• pomoc medyczna
• pomoc społeczna
• dostęp dzieci do edukacji.
Kontekst i dalsze działania
Tymczasowa ochrona to instrument, który UE uruchamia w wyjątkowych okolicznościach w razie masowego napływu wysiedleńców. Dyrektywa UE o tymczasowej ochronie została przyjęta w 2001 r. w następstwie pojawienia się w Europie – w wyniku konfliktów zbrojnych na Bałkanach Zachodnich – ogromnej liczby wysiedleńców, zwłaszcza z Bośni i Hercegowiny oraz Kosowa.
Źródło: https://www.consilium.europa.eu/pl/press/press-releases/2023/09/28/ukrainian-refugees-eu-member-states-agree-to-extend-temporary-protection/