Kącik europejski nr 195
Malta
Obraz Gordon Johnson z Pixabay
Malta do najmniejsze państwo członkowskie UE (zarówno pod względem powierzchni, jak i liczby ludności). Ludność Malty to jedynie 563 443, czyli mniej niż liczą większe miasta w Polsce. Malta przystąpiła do UE wraz z nami, czyli 1 maja 2004 roku. Walutą na Malcie jest euro.
Malta jest słonecznym krajem wyspiarskim położonym na Morzu Śródziemnym, 81 km na południe od Włoch. Choć kraj składa się z kilku wysp, to większość ludności mieszka na głównej wyspie o tej samej nazwie, w zespole miejskim Valletty, która jest stolicą kraju.
Malta ma bardzo długą historię: niektóre z jej zabytków są starsze niż egipskie piramidy! Malta znajdowała się w przeszłości pod wpływem Cesarstwa Rzymskiego, Arabów, Królestwa Sycylii, Francji i Wielkiej Brytanii, a także była pod władaniem zakonu rycerskiego joannitów. W czasie drugiej wojny światowej, jako kolonia brytyjska Malta opierała się inwazji niemieckiej, za co 1942 została odznaczona najwyższym cywilnym odznaczeniem brytyjskim – Krzyżem Jerzego, który widnieje na fladze tego kraju.
Na Malcie językami urzędowymi są maltański i angielski, a większość Maltańczyków to katolicy.
Narodowym daniem Malty jest stuffat tal-fenek, czyli gulasz z mięsa króliczego z dużą ilością marchewki i ziemniaków gotowanych w czosnku, winie i pomidorach.
Co jeszcze ciekawego można powiedzieć o Malcie?
Na przykład to, że język maltański jest spokrewniony z językiem arabskim. Rokrocznie Maltę odwiedza około 1,5 miliona mieszkańców, czyli trzy razy więcej niż kraj ma ludności. Na Malcie kręcono niektóre sceny m.in. z filmów Troja, Gladiator i Gra o tron. Na Malcie obowiązuje ruch lewostronny, który wprowadzili tam Brytyjczycy. Na Malcie znajduje się ponoć 365 kościołów, a więc jeden na każdy dzień roku.
Z Malty pochodzi Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, Robert Metsola, która sprawuje tę funkcję już drugą kadencję.
Zadanie dla chętnych
Rozwiąż krzyżówkę, a dowiesz się jak nazywa się trzecia co do wielkości wyspa Malty.