Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Parlamencie, jego kompetencjach, składzie i wpływie na życie obywateli UE czytaj nasze artykuły! I przemyśl, czy dołączysz do tych, którzy w maju 2014 roku wezmą udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego!

W maju przyszłego roku będziemy wybierać nowy skład Parlamentu Europejskiego. Będzie to instytucja mocniejsza i z większym zakresem kompetencji. Czy głos obywatela będzie w PE silniejszy? Na rok przed wyborami zapytano Europejczyków, co sądzą o sytuacji gospodarczej i społecznej w Unii Europejskiej. Badanie "Eurobarometru" dotyczyło również naszego spojrzenia na budżet UE i wydatki jakie powinniśmy z niego pokrywać. Okazuje się, że w przeważającej większości Europejczycy uważają, że
korzystniejsze są wspólne działania państw członkowskich niż samodzielne, narodowe rozwiązania do walki z kryzysem, choć liczba zwolenników tego ostatniego wzrosła w stosunku do poprzedniego badania. Za absolutny priorytet w działaniach Unii Europejskiej wskazujemy walkę z bezrobociem. Najbardziej daje się ono we znaki młodym obywatelom UE (6 mln osób do 25 roku życia jest bezrobotnych). Parlament Europejski dyskutował we wrześniu nad tzw. „gwarancjami dla młodzieży”. Mają one polegać na wprowadzeniu przez państwa UE systemu gwarantującego osobom do 25 roku życia stażu, propozycji pracy lub dalszego kształcenia w ciągu 4 miesięcy od utraty pracy lub ukończenia szkoły. Parlament Europejski chce wydłużenia wieku młodych objętych wsparciem do 30 lat oraz wprowadzenia dodatkowych rozwiązań, np. ułatwienia systemu uznawania umiejętności nabytych poza systemem edukacji, dzięki stażom lub pracy wolontariackiej. Posłowie zaproponowali również jednolite standardy dotyczącewynagradzania oraz warunków pracy w ramach stażu.
Zdania, co do wielkości budżetu Unii Europejskiej w najnowszym badaniu "Eurobarometru" są podzielone. Trzynaście procent obywateli twierdzi, że budżet jest za duży, dla 22% jest za mały, a z kolei 39% uważa, że właściwie jest w sam raz (budżet UE wynosi około 145 mld euro). Zdecydowanie chcemy przeznaczać te pieniądze na wzrost zatrudnienia i wsparcie społeczne. Świadomi tego, że kryzys gospodarczy mocno osłabił Europę i będziemy potrzebować sporo czasu, żeby odzyskać siłę, niemal jednogłośnie wskazujemy Chiny jako potęgę gospodarczą na świecie w roku 2025. Daleko w tyle pozostają Stany Zjednoczone i Unia Europejska. Polacy są optymistycznie nastawieni, co do wejścia w strefę euro - 60% naszych rodaków uważa, że znajdziemy się tam przed 2025 rokiem.
Co pięć lat, od 1979 roku obywatele UE wybierają swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. To jedyna instytucja, której skład jest wyłaniany w wyborach bezpośrednich. Każde państwo członkowskie ma prawo wyboru określonej liczby posłów, a przydział miejsc wynika z zapisów w traktatach europejskich na podstawie zasady degresywnej proporcjonalności. Traktat Lizboński wyznaczył w składzie Parlamentu limit 751 posłów. Państwa o większej liczbie ludności mają więcej miejsc od państwmniejszych. Te z kolei mają więcej miejsc niż wynikałoby to z liczby ich ludności. Dzięki temu mniejsze państwa UE mogą mieć większy głos w Parlamencie Europejskim. Pewnym wyzwaniem dla PE była tegoroczna decyzja o znalezieniu miejsca w nowym Parlamencie dla eurodeputowanych z Chorwacji państwa, które do Unii Europejskiej dołączyło w lipcu 2013 roku. Szykując miejsce dla nowych parlamentarzystów, dwanaście spośród państw członkowskich zmniejszy liczbę swoich posłów o jeden mandat,natomiast Niemcy o trzy. Polska pozostanie przy 51 parlamentarzystach.
Tym razem jest inaczej! Działaj. Reaguj. Decyduj - to hasło kampanii informacyjnej przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, które zaplanowano pomiędzy 22 a 25 maja 2014roku. Może w nich wziąć udział około 400 mln uprawnionych do głosowania obywateli Unii Europejskiej.
Informacje o wyborach do PE są dostępne na stronie Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce,www.europarl.pl .
Więcej o PE można się również dowiedzieć w Punkcie Informacji Europejskiej Europe Direct Piotrków Trybunalski! Punkt organizuje m.in. spotkania, debaty i lekcje europejskie.
Mieści się w Piotrkowie przy ul. Dąbrowskiego 20, tel. 44/649 76 62, www.europe-direct.piotrkow.info.pl, www.facebook.com/EDPiotrkow