Kącik europejski nr 162
25 listopada, czyli jutro, obchodzimy Międzynarodowy Dzień bez Kupowania.

Źródło grafiki: http://rogerwendell.com/images/buynothingday/buynothingday_bar_code.jpg
Dlaczego obchodzimy taki dzień i dlaczego jest on ważny?
Jak mówią badania, w rozwiniętych społeczeństwach konsumpcja już dawno przestała służyć zwyczajnemu zaspokajaniu podstawowych potrzeb. W naszej części świata, stanowiącej zaledwie 20% ludności całego globu, konsumowane jest ponad 80% wszystkich zasobów Ziemi.
Aby zwrócić uwagę na problem nadmiernej konsumpcji, co roku, w ostatnią sobotę listopada, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień bez Kupowania.
Na to, że kupujemy za dużo, często bez potrzeby, zwraca także uwagę Unia Europejska, która promuje możliwość naprawiania sprzętów domowego użytku, zamiast kupowania nowych, niemarnowanie żywności, czy odzyskiwanie surowców wtórych.
Dlaczego jest to ważne?
Dlatego, że bezsensowne zakupy i wyrzucanie rzeczy, które można byłoby naprawić powodują nadmierną produkcję odpadów i bezsensowne zużywanie zasobów, które są ograniczone (np. drewna, czy złóż metali) oraz niepotrzebną produkcję odpadów szkodliwych np. plastiku.
A wyrzucanie kupionej bez potrzeby żywności to też wstyd, w sytuacji, kiedy w wielu obszarach świata (np. w Afryce) ludzie, w tym także małe dzieci głodują.
I dlatego w tym dniu proponuje się, aby nie robić zakupów lub kupować wyłącznie to, co jest niezbędne.
My na dzisiaj proponujemy dla Was następujące zadania:
1) Zastanówcie się, czy zawsze kupujecie rzeczy, które na pewno są potrzebne, czy też może kupujecie, bo kieruje nami „chciejstwo”. Porozmawiajcie o tym z rodzicami, dziadkami i rodzeństwem – może da się rozsądniej kupować? Z korzyścią dla portfeli i dla planety?
2) Opowiedzcie rodzicom, dziadkom i rodzeństwu o Dniu bez Kupowania i zaproponujcie coś innego niż zakupy – wspólne wyjście do kina, na spacer, czy rodzinną partię gier planszowych.
3) Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia: pomyślcie o zrobieniu bliskim przemyślanych (potrzebnych) prezentów. Może zamiast je kupić – spróbujcie zrobić je sami.
4) Po świętach z reguły zostaje sporo jedzenia, które się potem wyrzuca. Sprawdźcie z rodzicami, gdzie jest jakaś społeczna lodówka, w której można oddać potrzebującym dobrą żywność; dowiedzcie się jak należy opakować i oznaczyć jedzenie, tak, aby było bezpieczne i użyteczne dla potrzebujących.
5) Znajdźcie w internecie inspiracje do zrobienia własnej roboty prezentów, na święta najlepiej z materiałów z odzysku!
6) No i na koniec .... Dla najmłodszych kolorowanka.

Pod tym adresem: https://www.supercoloring.com/pl/kolorowanki/sklep-0 możecie ją też pokolorować on-line.
Autor: SuperColoring
Licencja: Bezpłatnie do użytku osobistego, edukacyjnego lub niekomercyjnego. Ta praca jest objęta licencją CC BY-NC 4.0.